Na etapie remontu lub budowy należy zadać sobie pytanie jaka barwa najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Współczesna technologia daje niewyobrażalne możliwości. Od standardowego koloru białego po kolory imitujące strukturę drewna czy kolory o chropowatej powierzchni („skórka pomarańczy”), nakrapiane o charakterze perłowym, głęboko matowe lub w połysku oraz przeznaczone do pomieszczeń o dużej wilgotności lub przeznaczone dla klimatu morskiego.

Układ dachu, kształt bryły, użyte materiały do wykończenia elewacji i ścian, projekt balkonów i tarasu to główne aspekty jakie wpływają na finalny obraz budynku. Niezwykle istotne znaczenie mają takie elementy jak pokrycie dachu, zastosowane parapety i oczywiście drzwi i okna. Wszystkie te elementy dobrane w odpowiedniej kolorystyce potrafią wyróżnić budynek w okolicy nadając mu nowoczesnego lub klasycznego uroku w zależności od preferencji klienta.

Kierując się własnym gustem oraz upodobaniami wybieramy barwy wykończenia budynku, głównie okien i drzwi, które mają współgrać z resztą elementów. Bardzo ważne jest uwzględnienie zasad, którymi kierują się architekci oraz projektanci wnętrz tym bardziej, że jest to inwestycja na długie lata.

Stolarka okienno-drzwiowa a elewacja

Dopasowanie koloru ram okien i drzwi do stylistyki elewacji do główna zasada podczas dokonywanego wyboru. Te elementy muszą zgrać się z zastosowanym wykończeniem ścian a więc tynkiem, kamieniem czy cegłą oraz z pokryciem dachu. Oczywistą zasadą jest to aby kolor okien był spójny z kolorem drzwi, dodatkowym wyposażeniem czyli klamkami i zawiasami, bramą garażową lub ewentualnymi okiennicami, moskitierami lub roletami. Taką propozycję kompozycji powinien przedstawić architekt tworząc projekt do nowo powstającego budynku, natomiast w przypadku wymiany okien lub drzwi warto zajrzeć do czasopism, sieci społecznościowych lub na forach internetowych o tematyce budowalnej i poszukać zbliżonych do naszego gustu już istniejących realizacji.

Stolarka okienno-drzwiowa a wnętrze

Podłoga, tynki wewnętrzne, listwy przypodłogowe, parapety lub drzwi wewnętrzne. Kolory tych elementów są silnie uzależnione od koloru okien z uwagi na efekt końcowy każdego z pomieszczeń. Aby dany obszar miał swój styl taki jak został wymarzony wszystko musi tworzyć jedną całość i uzupełniać się na całej płaszczyźnie uwzględniając najmniejsze detale. Należy mieć na uwadze to, że jaki kolor okien wybierzesz będzie miało wpływ na późniejsze kreowane aranżacje wnętrz. Dla okien w jasnych czy neutralnych kolorach, gdzie w takim przypadku konieczne jest aby część elementów dekoracyjnych również była wykonana w jasnych barwach. Analogicznie dla okien o barwie ciemnej np. niezwykle modnym obecnie kolorze czarnym lub antracytowym. Należy przy tym pamiętać, że biel jest bardziej uniwersalna i pasuje do większości aranżacji.

Styl

Dla stylu klasycznego gdzie elewacja budynku jest wykonana z cegły, kamienia, zdobioną sztukaterią lub pokryta tynkiem w ciepłych barwach najlepszą opcją będzie zastosowanie okien o jasnych kolorach szczególnie o barwie białej lub w kolorze drewnopodobnym o strukturze drewna. Biały kolor dzięki neutralnej barwie idealnie dopasuje się do większości tego typu projektów, a dodatkowy styl klasyczny może zostać podkreślony przez zastosowanie szprosów szybowych jak na rysunku poniżej:

stolarka okienna drzwiowa DOOR aluminium

Oczywiście okna o ciemnych barwach rekomendowane głównie do nowoczesnego budownictwa również sprawdzą się w projektowaniu klasycznego stylu jednak należy pamiętać aby okna te były dodatkowo wykonane z cienkich profili oraz dodatkowo wyposażyć w szprosy. Kolory drewnopodobne stanowią w takim przypadku idealne dopasowanie do różnego rodzaju mebli czy dekoracji zastosowanych wewnątrz pomieszczeń. Należy jednak stosować chłodne odcienie takich barw np. buk, jasny dąb czy jodła z palety Decoral.

stolarka okienna drzwiowa DOOR aluminium

W budownictwie nowoczesnym elewacje wykonywane są bez niepotrzebnych zdobień np.: opasek okiennych, gzymsów. Stawia się głównie na wielkoformatowe okna oraz solidne i masywne drzwi cechujące się nie tylko trwałością i bezpieczeństwem ale i nowoczesną estetyką komponującą się z całą aranżacją budynku. Dla takich rozwiązań przede wszystkim polecane są matowe kolory takie jak czarny, antracytowy lub szary, z których głównie wykonywane są popularne, ze względu na ilość wpadającego światła, drzwi tarasowe np., drzwi podnoszono-przesuwne typu HS, drzwi harmonijkowe czy standardowe drzwi balkonowe. Niezwykle popularne jest zastosowanie podanych kolorów w strukturze czyli tzw. ”skórki pomarańczy”, która nadaje kształtownikom chropowatą powierzchnię z perłowym nakrapianiem (efekt perłowy, brokatowy). Aby całość sprawiała efekt nowoczesnego budownictwa odradza się stosowania szprosów jak to miało miejsca w stylu klasycznym.

Dostępne jest również rozwiązanie takie jak bikolor czyli rozwiązanie dla osób, którym marzy się inny kolor na zewnątrz i wewnątrz budynku

stolarka okienna drzwiowa DOOR aluminium

Pin It on Pinterest

Shares
Share This
DOOR Filipek PopUp